Odpovědná osoba:
Pracoviště:
IC klinika s.r.o. – www.icklinika.cz
Rekonstrukce předního zkříženého vazu se označuje zkratkou ACL (Anterior Cruciate Ligament). Proč je rekonstrukce nutná? Pacient má poměrně závažné poškození kolene a okolních svalů. Koleno pacienta bolí při chůzi, zasahuje do postavení nohou, pánve, páteře, nestabilní jsou menisky a chrupavky. Přední křížový vaz se poraní přímým nárazem do kolene. Nejčastěji zranění pozorujeme u fotbalu, hokeje, basketbalu nebo u lyžování. Kloub se dostane do neobvyklé polohy, objevuje se rotace kolenního kloubu, při které se zraní jeden, případně více, vazů. Poranění kloubu může vzniknout také v důsledku podvrtnutí, po doskoku či dopadu.
Jaké jsou příznaky ACL?
Pacient má pocit, že mu koleno vyskočilo ze své pozice (giving way). Někdy si může až myslet, mu prasknul kloub. Zranění je bolestivé, můžete se pohybovat jen velmi omezeně. Koleno je oteklé díky krevnímu výronu, chůze je velmi bolestivá. Bolest zesiluje a nejvíce ji budete cítit druhý den po úrazu.
Diagnóza ACL
Po zranění navštívíte ortopeda, který vás velmi pečlivě vyšetří a určí rozsah a poranění vazů kolenního kloubu. Poranění měkkých tkání se z důvodu otoku určuje velmi problematicky. Poškození odhalí magnetická rezonance či artroskopická operace. Před operací je nutné stanovit klinickou diagnostiku, svalový rozbor a přístrojovou diagnostiku. Lékaři operaci ACL velmi zvažují. Mezi faktory, které ovlivňují, zda přistoupit k chirurgickému výkonu či nikoli, patří životní styl pacienta a také, jaká má pacient očekávání. Specialisté doporučují operaci u mladých sportovců, kteří mají nestabilní koleno a chtějí pokračovat ve sportovní kariéře. U rekreačních sportovců je doporučována spíše konzervativní léčba. O tom, zda je nutná operace rozhodne ošetřující lékař.
Operace ACL
Cílem operace je, aby se plně obnovila stabilita kloubu i rozsah pohybu, síla, funkce a spolehlivost kloubu. Lékaři mohou přistoupit k různým technikám rekonstrukce ACL. Průběh operace se liší ve výběru štěpu a ve fixaci v kolenním kloubu. Operace jsou prováděny technikou pomocí šlach hamstringů, patelární šlachy (BTB), nebo šlachy m. Quadriceps femoris. Techniku vybírá lékař. Obě metody mají své klady a zápory. Volba štěpu se vybírá dle věku a typu pacienta. Záleží na sportovním zatížení, na rozsahu nálezu na šlachách a kolenním kloubu. Štěp se fixuje vstřebatelnými šrouby, případně dalším vstřebatelným materiálem. Pacient potřebuje berle přibližně až do pátého dne od operace, tedy do doby, kdy ustoupí otok. V nemocnici zůstává až dva týdny po operaci, stehy se odstraňují 10 až 12 dní po výkonu, jestliže se neobjeví komplikace. Přestavba štěpu trvá přibližně jeden rok po plastice ACL. Vaz by se proto neměl příliš zatěžovat. Výkonové aktivity, těžká práce a zvadání břemen nejsou vhodné.
Plastika ACL pomocí ST-G (semitendinosus + gracilis) štěpu
Při operaci se odebere jedna až dvě šlachy ze skupiny hamstringů (sval m. semitendinosus a m. gracilis). Šlacha se označuje jako ST-G (SemiTendinosus Gracilis). V drtivé většině výkonů se odebírá šlacha ST. Ta je dlouhá 27-30 cm a upraví se na štěp do tvaru čtyřpletence tzv. quadrupl štěpu. Štěp se zavede do kolene právě na místo poškozeného předního zkříženého vazu. Zafixuje se a postupně se histologickou přestavbou vhojí do kostí. Tento proces trvá od 8 do 12 měsíců.
Plastika ACL pomocí šlachy m. Quadriceps femoris
Při operaci se odebere střední část šlachy m. Quadriceps femoris (nad češkou), monoštěp se zavede do kolene na původní místo předního zkříženého vazu. V koleně se zafixuje. Projde histologickou přestavbou postupně, vhojí se do jednotlivých kostí. Okolo 8 až 12 měsíců vznikne téměř plnohodnotná náhrada dříve roztrženého vazu.
Plastika ACL pomocí BTB (bone-tendon-bone) štěpu
Přední část patelární šlachy se dvěma kostními bločky (jeden z čéšky, pately, a druhý z bércové kosti, tibie) lékaři odeberou. Tato šlacha se označuje jako BTB (Bone-Tendon-Bone). V místě kostních bločků se upraví, monoštěp se zavede do kolene na původní místo předního zkříženého vazu. V koleně se zafixuje. Projde histologickou přestavbou postupně, vhojí se do jednotlivých kostí. Okolo 8 až 12 měsíců vznikne téměř plnohodnotná náhrada dříve roztrženého vazu.
Metoda fixace
K fixaci všech výše uvedených typů štěpů používáme metodu All-inside Graft link společnosti Arthrex , která umožňuje přesné cílení kostních kanálů a dokonalou fixaci při minimální ztrátě kostní tkáně.
Jaké jsou po operaci komplikace a bolesti?
Úspěšnost operace se pohybuje okolo 90 %. Po operaci se mohou objevit komplikace jako například zbytnělá jizva, bolesti, výpotky, omezení hybnosti, mírná laxita kloubu. Pacient dostane analgetika na utišení bolesti, která trvá okolo dvou dní po výkonu.
Jak na rehabilitaci po operaci ACL?
Rehabilitace by měla být intenzivní a měla by trvat až pět měsíců. Je nutné koleno rozcvičovat a posilovat. Délka pracovní neschopnosti se odvíjí od toho, jakou práci vykonáváte. Obecně lze říci, že na administrativní pozici se můžete vrátit okolo 2 až 3 týdnů po operaci. Fyzickou zátěž byste měli vykonávat 2 až 3 měsíce po výkonu, vrcholoví sportovci se k plné zátěži vrací po půl roce. Časové údaje jsou individuální a vždy záleží na konkrétním pacientovi. Správnou a efektivní rehabilitací můžete dosáhnout plné hybnosti, stability a síly kolenního kloubu rychleji. Rehabilitace je po operaci nutná.