Přístroj MTU 500

Pulsní magnetické signály kladně působí na znovuvytvoření narušeného elektromagnetického pole a tím se vzbuzuje přirozená regenerace poškozené části.

Magnetoterapie má při správné aplikaci otevírat porušené cesty k autoregulaci a autoreparaci organismu, neboť lidský organismus je nadán touto schopností a jakékoliv onemocnění pak znamená její narušení. Kromě lokálního působení na tkáň, aktivuje magnetické pole celou řadu obranných systémů organismu, jako např. imunitní, zvýšený účinek bakteriofága, ovlivnění vegetativního systému apod.

Magnetoterapie je v odborných kruzích pokládána za jednu z nejbezpečnějších a nejúčinnějších fyzikálních léčebných metod a bývá často nazývána „léčebnou metodou 21. století“. Někdy se kladný vliv magnetoterapie obtížně objasňuje, i když pacientům nesporně pomáhá. Proto střízlivé a uvážlivé podávání magnetoterapie v rámci léčebného plánu je plně na místě i v době farmakologické exploze a nových šetrných operačních postupů.
Regenerační, ortopedické, magnetoterapeutické přístroje vytvářejí specifické nízkofrekvenční pulsní magnetické pole, které má na člověka přímé regenerační účinky, a tím pozitivně ovlivňuje psychickou i fyzickou pohodu člověka. Je třeba zdůraznit, že magnetoterapie je na rozdíl od používání léků nenávyková a vysoce bezpečná fyzikální metoda, která neslouží pouze k léčení následků chorob, ale i k jejich předcházení. Preventivní užití magnetoterapie velmi výrazně snižuje pravděpodobnost vzniku civilizačních chorob.

Kdy nesmí být magnetoterapie používána:

  • V těhotenství. Přesto, že nejsou známy zprávy o negativním působení magnetických polí, je nutná předběžná opatrnost.
  • Při používání citlivých lékařských elektronických zařízení jako jsou kardiostimulátor, podpůrné sluchové zařízení apod.
  • Při krvácení jakéhokoli původu.
  • Při akutní tuberkulóze.
  • U osob s diagnózou tumoru a po operaci zhoubného nádoru nebo léčbě chemoterapií (dle zvážení lékaře).
  • U žádné infekční či mykotické (plísňové) choroby.
  • Při záchvatovitých neurologických onemocněních jako je epilepsie apod.
  • U bolestí neznámého původu v krajině břišní.
  • Při hematologických onemocněních (onemocnění krve).
  • Při extrémně nízkém krevním tlaku (hypotenzi).
  • Dva dny před a dva dny po menstruaci (individuální). Aplikujeme-li však magnetoterapii mimo zmíněné období, jsou bolesti během menstruace mírnější. V době menstruace samozřejmě je možno aplikovat mimo bederní oblast.
  • Nedoporučuje se kombinace s léčbou steroidy a elektroléčbou. Naopak, kombinace se světloléčbou je indikována a ideální je v kombinaci s laserem.

Velice důležité je, aby v průběhu léčby pulsním magnetickým polem nebyla prováděna žádná rentgenová vyšetření nebo léčba ozařováním (mimo laserovou terapii). Tyto vyšetřovací metody negativně působí na dosažené výsledky terapie. Regenerační procesy, které byly nastartovány, tím bývají přerušeny. Po delším ozařování rentgenovými nebo jinými paprsky je magnetoterapie méně účinná. Může však být velice úspěšně nasazena v rámci doléčení.

Hlavní účinky :

  • zrychlení regenerace buněk
  • protizánětlivé působení
  • zmírnění bolestí (analgetický účinek)
  • urychlení procesů hojení
  • rozšíření cév (vasodilatace)
  • zlepšení prokrvení exponované oblasti
  • stabilizace krevního tlaku
  • posílení a zlepšení imunitního systému
  • stimulace růstu a výstavby kostní tkáně
  • snížení spotřeby léků
  • zmírnění kloubních a svalových bolestí
  • relaxační účinky na svaly
  • odstranění svalového napětí
  • odstranění otoků

Nejčastější otázky:

Je magnetoterapie opravdu účinná léčebná metoda?

Magnetoterapie patří mezi metody tzv. fyzikální léčby, je to metoda historicky poměrně stará, která nyní v posledních letech zažívá poměrně značný rozkvět, je stále více používána a uznávána nejen v teoretické, ale i v praktické medicíně. Její hlavní předností je snadná aplikace, minimální vedlejší účinky, poměrně vysoká účinnost hlavně u bolestivých a zánětlivých stavů. S použitím magnetoterapie není třeba příliš váhat, nejlépe jsou léčebně ovlivněny funkční poruchy, nikoliv fixované patologické změny. O tom, že patří mezi účinné metody nelze nyní pochybovat. Nicméně obdobně jako jiné alternativní léčebné metody není lékem na všechny zdravotní potíže bez rozdílu.

Je možné se předávkovat účinky magnetoterapie?

Především je nutno uvést, že před aplikací magnetoterapie je nutno při neznámých bolestech pacienta pečlivě vyšetřit a stanovit správnou diagnózu. Důležitá je pravidelnost a postupné prodlužování aplikace léčebného magnetického pole. Někdy dochází v prvních dnech k lehkému zhoršení potíží (reaktivní fáze, známá jako „lázeňský efekt“). Toto není důvodem k přerušení aplikace. Je třeba dodržovat doporučovanou dobu aplikace i pravidelnost používání. Při nadměrném užívání mohou být vyvolány některé nespecifické reakce, nejsou však pravidlem.

Je vhodné spojit magnetoterapii s jinou alternativní léčebnou metodou?

Během kúry magnetoterapie se nedoporučuje provádět žádné Rtg vyšetření nebo ozařování, nikdy neaplikovat elektroléčbu. Při všech aplikacích lze současně provádět klasickou rehabilitaci (magnetoterapie, cvičení, masáže apod.), velmi je doporučováno používání perličkové či vířivé léčebné koupele a používání bylinných přísad. Vynikající výsledky jsou při současné aplikaci magnetoterapie a oscilační (vibrační) masáže speciálními přístroji.

Má magnetoterapie nežádoucí vedlejší účinky?

Terapie není návyková, při správném dávkování nemá vedlejší nežádoucí účinky. Pacient při aplikaci ve většině případů nic nevnímá, léčba by neměla být prováděna v pozdní večerní hodiny (stimulace může být zdrojem nespavosti). Při léčbě siločáry pronikají všemi částmi těla, kostmi i tkáněmi téměř rovnoměrně, tudíž pacient se nemusí svlékat, nevadí sádrové obvazy. Zavedené kovové implantáty nejsou pro léčbu kontraindikovány (zakázány). Větší péči je třeba věnovat lidem s nízkým tlakem krve (se sklony k němu), tak hypertonikům. Někdy může dojít k výraznějšímu poklesu TK, dle mých pozorování, pokles mizí během 20–30 minut, i rychleji. Velká opatrnost je nezbytná u epilepsie a jiných záchvatových onemocnění, u aktivní TBC, u těhotenství, kardiostimulátoru, u těžších krvácivých stavů, u hyperfunkce kúry nadledvin, či při léčbě steroidy, u nádorových onemocnění v rozvinutém stadiu, viz “Kontraindikace”. Není dobré používat magnetoterapii během akutního virového nebo bakteriálního onemocnění, lépe vyčkat, až akutní fáze odezní. Při následné rehabilitaci je léčba vhodná.