Odpovědná osoba:

                    MUDr. Tomáš Kovanda

Pracoviště:

                    IC klinika s.r.o.  – www.icklinika.cz

Bolesti, omezený pohyb, otoky a projevy nestability kloubu jsou obtíže vzniklé úrazovým nebo neúrazovým mechanismem, které Vás přivedly k lékaři, na jehož doporučení můžete absolvovat artroskopické vyšetření. To má objasnit původ Vašich obtíží, zjistit rozsah poškození kloubu a tím umožnit jeho léčení podle dostupných léčebných metod. Operační zákroky proveditelné při artroskopii budou provedeny při operaci a tím zrychlí a zlepší léčebný postup.

 
Operační postup

Operace se provádí v šetrné celkové anestezii a zhruba za 2 hodiny po výkonu pacient odjíždí s doprovodem domů. K lepšímu přehledu v operovaném kloubu je horní končetina během operace zavěšena na držáku, k upevnění tahu slouží obvaz. Ten Vám bude přiložen ještě před začátkem operace. Z jednoho drobného vpichu se do kloubu zavede artroskop – optický přístroj obsahující digitální kameru, která přenáší obraz kloubu na monitor. Artroskopem postupně vyšetříme celý prostor kloubu a tím získáme informace o jeho poškození. Dalšími vstupy lze do kloubu zavést speciální nástroje zkonstruované k tomuto typu operace, kterými provádíme operační výkony v kloubu.  Pro plnohodnotné vyšetření zápěstního kloubu je nutné provést 4 drobné cca 0,5cm řezy. 
Během artroskopického vyšetření se mohou odhalit různé typy poškození, která nejsou zjistitelná jinými metodami (RTG, CT, MR, UZ) jako jsou poškození vazů, zlomeniny kostí, zánětlivé změny kloubní výstelky (synovitida) a změny na chrupavkách (artróza). Řadu těchto poškození lze během artroskopie efektivně ošetřit. Ošetření lze provést z několika různých vstupů, a to umožňuje lepší přehled, než při klasické otevřené operaci. Na závěr operace se zašijí vpichy, přiloží sterilní krytí a zápěstí se fixuje elastickou bandáží, ortézou nebo sádrovou fixací dle provedeného výkonu.

Pooperační průběh

Po výkonu je třeba nosit ruku ve zvýšené poloze, aby se zabránilo vzniku otoku a snížila se bolest. Krátkodobě lze podávat analgetika. Po artroskopii zápěstí je obvykle potřeba zápěstí fixovat na dobu, která je nezbytná k ústupu obtíží. Doba znehybnění je závislá na typu poškození a rozsahu provedené operace.